8 - 11 Октомври, 2020
МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ - ВАРНА
ВХОДА НА МОРСКАТА ГРАДИНА
Филмът разкрива драмата на учения Петър Александров, болезнено изживяващ сложните конфликти на отминалите години, мъчително търсещ смисъла на противоречивото, сложно човешко битие. Заедно с конкретните проблеми, свързани с времето на култа към личността, героят поставя и редица други въпроси – за верността към идеите и цената на приятелството, за компромиса и равнодушието, и преди всичко – за високата цена на човешкия живот.
Филмът ни въвежда във всекидневието на една болница. Тук започва приятелството между Младия – младеж със счупен гръбначен стълб, и Леонид – десетгодишно момченце със счупена ръка. Изпаднал в тежка душевна криза, младежът решава да привлече Льони, за да може чрез него да си достави отрова и да се самоубие, и така започва своя фантастичен разказа за Черния пират... Постепенно той истински се вживява в своята измислица. За това му помага детето, което с всеки изминат ден той повече обиква. В последна сметка Льони избавя своя приятел от самотата и отчаянието и го възвръща към живота.
Създаден по едноименния роман на Александър Карасимеонов, филмът разкрива сложната съдба на едно момиче с остра чувствителност, търсещо своя път в живота. Авторите разсъждават за нравствените достойнства на поколенията, за стремежа на младите хора към хубавото и чистото у човека, за бунта им срещу безразличието, самоуспокоението и еснафщината.
Пролетта на 1913 г. Балканската война. Турски броненосец тероризира с далекобойните си оръдия българската армия. Въпреки противоречията помежду си, група отчаяни военни се заемат да пренесат по суша лодка. Те искат да я превърнат в жива торпила и да потопят броненосеца. По пътя се сблъскват с турски войници, които от врагове стават техни съюзници. Противоречията между българите могат да се окажат по-силни от омразата към враговете.
Филм за любовта, съзряването и надеждата, покълнала сред запустелия високопланински пейзаж с изглед към Адриатика, на новата граница между три държави: Босна и Херцеговина, Черна гора и Хърватска. Едно градско момиче с вкусното име Ягода пристига там, за да прекара лятната ваканция при роднини. От едната страна на границата един от братовчедите й строи къща, но в западащото селце на бивша Югославия така и няма за кого да се ожени и с кого да живее в нея. От другата страна друг неин братовчед е убеден, че неговата националност е над останалите и следователно няма защо да общува с тях. Но присъствието на Ягода свързва двете семейства, разделени от граничната бразда, и за тази връзка, оказва се, не са необходими нито паспорти, нито чадъри.
А ако бягането може да доведе до просветление?
Героите на филма – финландски разносвач на вестници и австрийски виолончелист, са участници в най-дългото сертифицирано многодневно бягане в света - "3100 мили: Себенадминаване", което се провежда всяка година в рамките на 52 дни в Ню Йорк от 1997 г. насам, организирано от „Шри Чинмой Маратон Тийм“. Малцина се решават да приемат това на пръв поглед непреодолимо предизвикателство, а още по-малко са тези, които успяват да го завършат. Тук духът, материята и психиката се състезават помежду си.
Търсейки езотеричните и духовни измерения на бягането, авторите разглеждат култури, за които то е свещено, и техни съвременни представители – индианското племе навахо, бушмените от пустинята Калахари в Aфрика, монасите от планината Хей в Япония.
Документален филм за незрящия радио журналист Йордан Георгиев, който води рубриката за култура Без Маски всеки понеделник. Йордан интервюира едни от най-видните български творци, вниквайки дълбоко в тяхното изкуство и вадейки на повърхността неща, които никой друг журналист не може да види.
Това е разказ за изпълнената с драматични обрати житейска история на един мечтател - Николай Поповски от Кочериново. От дете той мечтае да полети. Без никакво специално образование той изобретява и построява първия български хеликоптер, в задния двор на бащината си къща. Амбициите му стават все по-големи, изобретенията - по-смели, но животът се оказва толкова жесток, колкото са големи мечтите му. Каква е цената на една мечта? С какво заплащаш, когато се доближиш до слънцето?
„Можем да бягаме заедно” разказва за силата на човешката решителност и магията на приятелството, които надделяват над физическите ограничения на тялото. Филмът проследява едно събитие, което постига много повече от очакваното. Това е историята на една организация, решена да осигури спортни занимания за децата със специални потребности. Преминавайки през най-различни предизвикателства и трудности, децата и техните треньори, заедно като един отбор, успяват да вземат участие в Софийския маратон по бягане, за да съберат средства за специализирана екипировка. С вдъхновяващата си история те предават важното послание за необходимостта от спортни активности и показват как спортът обединява всички хора, независимо от физическите им възможности.
Истинската история на 8-годишния Самир, принуден да бяга от Афганистан заради войната. Самир е открит премръзнал до смърт докато се е придвижвал пеша към Турция, за да се присъедини към семейството си в Дания.
Филмът е посветен на стотиците хиляди мюсюлмани-рохинги, преследвани и принудени да бягат от Мианмар и да търсят подслон в съседен Бангладеш, често губейки живота си по мигрантските пътеки. Това е историята на три жени, успели да се спасят.
“Тихият ангел“ разказва житейската история на 103-годишния дядо Добри, българския просяк, който искаше да промени света. Сам живеещ в нищета, той става най-големият дарител на един от най-бляскавите храмове на Балканите - „Св. Александър Невски“, както и на други нуждаещи се от подкрепа манастири и църкви. Със силната си вяра и милосърдие той впечатлява десетки хиляди. Стотици хиляди са споделянията за него във Facebook, Twitter и You Tube. Наричат го „най-смиреният човек на света“ и „светецът от Байлово“. Надживял две световни войни, смените на политическите режими и страстите на новото време, неговата история стига до нас, за да ни докосне със своята безкрайна любов, чисто сърце и дълбока вяра.
Документална поредица на MU-Vi.tv за съвременните герои, изправени пред непознат, невидим и много жесток враг. Откровени и емоционални разкази от първо лице на хората, които застават очи в очи със световната пандемия COVID – 19. Истории от цял свят за самоотрицание, саможертва и огромно човеколюбие.
В програмата на Есенна академия 2020 са включени следните епизоди:
Крадец на препитание, с д-р Чавдар Попов, 25 мин.
COVID-19 - (НЕ)нужният економически рестарт, с д-р Каприел Каприлян, 22 мин.
В очакване на COVID-20, д-р Огнян Калинов, 19 мин.
Безсилието на силните, с д-р Стоян Монев, 23 мин.
Oчи, молещи за въздух, с д-р Свилена Панова, 23 мин.
Документалната поредица за мисиите на българските военни лекари. В десет минутните епизоди участват кадри на Военномедицинска академия - София
В програмата на Есенна академия 2020 са включени следните епизоди: Mайор д-р Димитър Костов Капитан д-р Цветан Станимиров Майор доц. д-р Георги Попиванов Старши лейтенант д-р Адриана Камбурова
Филми от различни областни съвети на Българския Червен кръст произведени 2020 година. Програмата ще бъде излъчена в паузите на Дискусионно студио на 9 октомври 2020 г.
Филмът представя дейността на Български младежки Червен кръст – Добрич.
Регионално учение на доброволците от екипите за действие при бедствия.
Търсейки отговори на въпросите какво е хуманизмът и какво е нужно на обществото ни, за да стане то по-хуманно, БЧК-Бургас се допитва до 17 различни организации (НПО-та и институции), чиито гледни точки са представени в настоящия филм.