Създаден през 1965 г. в гр. Варна като международен преглед на червенокръстки и здравни филми, фестивалът се превръща в световно събитие през годините до 1991. Организиран от Българският червен кръст, под егидата на Федерацията на Червения кръст и Червения полумесец, Световната здравна организация и ЮНЕСКО Фестивалът получава “А” категория, с каквато са фестивалите в Кан, Венеция, Сан Себастиян, и др. Всяка година в него са участвали между 150 и 170 филми в областта на здравеопазването, помощта и хуманитарната идея от 50 до 70 държави от всички континенти, които са давали възможността на местната публика да се срещне с важни имена от областта на киното, изкуството, медицината и науката.
Варненският Фестивал на червенокръстките и здравните филми се превръща не само във филмово събитие, а става средище за обмяна на опит между световни учени медици, национални и международни здравни институции, дейци на Международните Червен кръст и Червен полумесец, световни и родни кинозвезди, режисьори, кинодейци, кинокритици, журналисти, кинематографии и чуждестрании телевизии.
През 2014 година това уникално събитие от световен мащаб ще се възстанови. Фестивалът ще се проведе в началото на ноември с цел продължаване на културния сезон и привличане на нови публики. Иновативната форма на фестивала (нетрадиционни пространства, теми и участници), дава шанс за участие на разнородни групи и общности под формата на съвременно изкуство. Фестивалът ще помогне за по-голямата информираност за културните особености на хората в различните краища на Европа, както и техните традиции за съжителство, взаимопомощ и доброволчество, което спомага за приучване на обществото към толерантност и разбирателство.
Стремежът ни е фестивала да стане неделима част от културния афиш на България и Европа и да повиши интереса на младите хора посредством медиума на културата към основни хуманни ценности като част от съвременния начин на живот.