4 - 7 Октомври, 2018
ПЛЕНАРНА ЗАЛА НА ОБЩИНА ВАРНА
САНАТОРНО-ОЗДРАВИТЕЛЕН КОМПЛЕКС „КАМЧИЯ“
Татуираната Катя, съпругът ѝ Нури, който е от кюрдско-германски произход и е бивш затворник, и синът им Роко, който свири на цигулка, на пръв поглед не приличат на нормално семейство. Но няколко кратки сцени разкриват хаоса и красивата реалност на живота им. Затова и когато семейството се сблъсква с неочаквана трагедия вследствие на неонацистка атака, шокът е още по-силен.
Сега Катя е сама в своята тъга, постоянно разпитвана от властите и близките си. Единствената ѝ утеха са тежките наркотици и мислите какво би направил съпругът ѝ, ако беше на нейно място. Лутайки се между мъчителните моменти на самоунищожение и постоянното желание да отмъсти за смъртта на семейството си, любовта на Катя към Нури и Роко никога не избледнява, както и болката ѝ.
„Филмът е за млада майка, чийто живот е концентриран върху семейството ѝ. Изведнъж тя губи мъжа си и сина си и понеже не успява да се справи с разбитото си сърце, търси възмездие. Това също е филм за семейството и справедливостта и колко различно могат да се интерпретират тези две понятия. В същото време „Без милост“ е трилър, който се опитва да разкаже философска история по интересен начин.“
Фатих Акин пред Cineuropa.org
Тази красива любовна история се случва в кланица в Будапеща. Веднага щом Мария постъпва на работа, на позиция за контрол на качеството, шушуканията започват. На обяд младата жена винаги се храни в пълна тишина, сама в стерилното помещение. Тя приема сериозно работата си и се придържа стриктно към правилата, отнемайки наказателни точки при всяка допълнителна унция мазнина. Светът ѝ се състои от числа и данни. Шефът ѝ Ендре, който е малко по-голям от нея, също е тих човек. Колебливо, двамата започват да се опознават. Откривайки духовните съвпадения помежду си, те разбират, че дори сънуват едни и същи неща... Това е филм за страха да се отвориш към хората и облекчението, когато най-сетне го направиш.
„Мисля, че има много знаци, които ни казват да преоткрием животите си в по-малък и по-голям мащаб. Личният живот се формира спрямо начина, по който е структурирано обществото, двете неща са взаимно свързани. Ако си в условия, които те спират да живееш пълноценно, по някакъв начин се разболяваш. Това са знаците, че не всико е наред. Двамата герои във филма не се чувстват добре в кожата си и затова се затварят в себе си.“
Илдико Енеди за TheUpComing.co.uk
Московчаните Женя и Борис са в процес на развод, белязан от гняв, разочарование, взаимни обвинения и обиди. Насочвайки се към нов живот, всеки с нов партньор, те са нетърпеливи да оставят зад гърба си отровната атмосфера в съвместния им дом и да започнат отначало, да отворят нова житейска страница. А в новия им живот някак не се вписва 12-годишният им син Альоша. За всеки от тях той е като че ли бреме – необичан и нежелан. До момента, в който момчето става свидетел на един от техните скандали, касаещи и него, и изчезва. А когато Женя и Борис откриват отсъствието му – едва след два дни, вече е късно.
„Ще се променя; няма да повтарям грешките, които ме докараха до това разочарование; ще започна отначало. Това са мислите на хората, които обвиняват другите за собствения си провал. В края на краищата единственото нещо, което наистина можеш да промениш, е себе си. Само тогава светът около теб отново ще блесне. Може би само една ужасна загуба би позволила това да се случи.“
Андрей Звягинцев
Джеймс работи за Британските тайни служби и трябва да замине на мисия в Сомалия, за да издири източник, който има информация за атентатори-самоубийци в Европа. Дани е биоматематик. Тя работи на голяма дълбочина по проект, чиято цел е да докаже теорията ѝ за произхода на живота на нашата планета. Двамата се срещат случайно в отдалечен хотел в Нормандия, където всеки от тях се подготвя за опасната си мисия. Влюбват се почти насила, но скоро осъзнават, че са срещнали любовта на живота си. Скоро трябва да се разделят. Джеймс е взет за заложник от джихадисти и няма как да се свърже с Дани, а тя трябва да се гмурне до дъното на океана, без да знае дали Джеймс е жив....
„Заснети в изумителни детайли от Беноа Деби, крайбрежието на Нормандия, изсъхналите пясъци на Сомалия и подводните гмуркания създават кристална картина на прекрасната адаптация на Вим Вендерс. Това е една болезнена любовна история, която се сблъсква с неконтролируеми сили.“
Пиърс Хендлинг, Международен филмов фестивал Торонто
Орландо, Флорида. Точно пред Дисниленд, в сянката на Вълшебното кралство, в бонбоненорозов евтин мотел с гръмкото име „Вълшебният замък”, живеят младата, татуирана от глава до пети уволнена стиптизьорка Хейли и 6-годишната й дъщеря Мууни. Хейли прави опити да припечлва като продава незаконно парфюми сред тълпите туристи, но основният източник на доходите й са социалните помощи и заради вечното безпаричие е непрекъснато сърдита на света. Финансовите затруднения са ежедневие и за повечето от останалите обитатели на Замъка, а собственикът му Боби има меко сърце и просто се опитва да им помогне. Особена слабост са му децата, затова повечето им бели минават – дори онези с разрушителни последици. А те са най-често вдъхновени от Мууни, която може да има цветистия език на майка си, но за която, както се полага на 6, мизерната бонбоненорозова сграда е самото Вълшебно кралство, а и най-щастливото място на света...
„Проектът „Флорида“ на Шон Бейкър е сърцераздирателен, но също така е забавен, визуално зашеметяващ и откровен в детайлното си фокусиране върху младото момиче, чиито фантастични дни в сенките на „Disney World” в Орландо бавно са изсмуквани от бедността и отчаянието. Всеки, който е гледал предишния филм на Бейкър – заснетия с iPhone „Мандарина“, познава дарбата на режисьора да оставя актьорите си (повечето дебютанти, които никога преди това не са заставали пред камера) да разгръщат историята. Той се оттегля настрани, позволявайки им да опознават световете си.“
Луиза Роленхаген, GQ.com
Кайро, 2011 г. В центъра на събитията на Египетската революция, 30 милиона жители чакат нещо да се случи.
Норедин (Фарес Фарес) е най-обикновен корумпиран полицай, който си изкарва парите с вземане на подкупи от улични търговци и собственици на имоти. За него е ежедневие да взема пари от местните престъпници. Въпреки че редовно е надрусан и пиян, той успява да функционира в една система, която е на ръба на колапса. Една вечер започва разследване на убийство - в хотел „Нил Хилтън“ е открито тяло на проститутка. Първоначално всичко прилича на „убийство заради страст“, но постепенно се оказва, че случаят засяга египетския елит.
“Знаех, че си прося проблемите, още щом написах сценария за Убийство в Кайро. Все едно да излизаш със сериен убиец. Но нямаше как да очаквам, дори и в най-смелите си представи, колко ненормална щеше да се окаже тази продукция. Радвам се, че никой не умря. Художествената измислица в Убийство в Кайро постоянно се сблъскваше с реалността. Понякога се плашех, но ако трябва да съм честен, точно заради това правя всичко – за да сбъдвам мечтите си. За мен този филм е за града, който обичам. За миналото и бъдещето, които се сблъскват, както и за хората, които са смазани от този процес.“
Тарик Салех
Един филм за един човек, пренаписал историята на световния алпинизъм без кислород, без инсулин, без височинни носачи - Боян Петров. „3х8000“ разказва от първо лице за покоряването на първите З от 10-те осемхилядника, които легендарния алпинист изкачва за един сезон, сред които ужасяващия К2. Специалното издание на филма съдържа кадри от покоряването на останалите 7 върха и спасителната операция на връх Шишапангма, станал последното убежище на Боян и негов портал към безсмъртието.
Филмът се излъчва по случай честването на 140 годишнината от основаването на Българския червен кръст.
Втората съпруга на българския цар Фердинанд - Елеонора Каролина Гаспарина Луиза, принцеса Ройс цу Кьостриц, посвещава живота си на благотворителността. Милосърдна сестра и самарянка, тя е първата жена с военен кръст "За храброст". Тя е германката, която българските войници наричали "майко". Тя е спасителката на Боянската църква. За живота й в България, за участието й в Балканските войни и защо тя дълго е забравяна разказва филма "Елеонора-забравената царица"!
Филмът се излъчва по случай честването на 90 годишнината от основаването на Водно спасителната служба във Варна.
Водноспасителната дейност в България започва своето развитие от 1901 година с Първата организирана водноспасителна команда в град Русе. От 1928 година започва да функционира първата професионална водноспасителна команда в страната, тази във Варна.
Костадинка Кунева е необикновена българка - работничка в Гърция,която с всеотдайната си защита на трудещите се става лидер на синдикатите в Атина.
Атентатът с хвърлената върху нея киселина през 2008 година няма да я спре. Костадинка Кунева оживява след 38 операции и продължава да се бори за правата на работниците.
През 2014 г. над 300 000 гърци я избраха за свой представител в Европейския парламент.
Иван току-що е завършил гимназия и започва работа в най-голямата фабрика за струнни инструменти в Източна Европа – "Кремона" в гр. Казанлък. Мечтата му е да продължи обучението си в Меката на лютиерството – италианския град Кремона, дома на Страдивари и Амати, символ на най-високо майсторство в лютиерското изкуство. Пътят между двете "Кремони" е белязан, от една страна, от вековни традиции и отдаденост на изкуството, а от друга – от находчиви бизнес стратегии.
По този път Иван среща сънародниците си Ева и Христо Марино, които също са тръгнали от Казанлък, но вече са утвърдени лютиери в италианската Кремона, както и Стоянка, която във всекидневната борба за оцеляване се е отказала от таланта и мечтите си и от 17 години изработва една и съща цигулкова част във фабрика "Кремона". Коя "Кремона" ще избере Иван?
”От Кремона до Кремона” е филм за избора. Едно емоционално пътуване – към града на мечтите, към бъдещето на лютиерското изкуство, към истинската същност на хората, посветили се на този уникален занаят-изкуство.
Православният филм „Светителят хирург” запознава зрителите с житието на един от най-великите светци на ХХ век – свети Лука Войно-Ясенецки, Архиепископ Кримски и Симферополски.
Св. Лука посвещава своя живот в служение на Бога и страдащите хора. Той е сред водещите хирурзи на миналия век благодарение на откритията и разработките си в сферата на местната упойка и гнойно-тъканните процеси. Заради ширещата се бедност и огромната му любов към страдащия, както той нарича своите пациенти, свети Лука Кримски всеки ден по един час безплатно е преглеждал пациентите без средства и никога не е отпращал нуждаещ се. Разтърсващи са историите и преживяванията на познавалите го лично и почувствалите помощта му, които споделят своите емоции във филма.
Истинската история на 8-годишния Самир, принуден да бяга от Афганистан заради войната. Самир е открит премръзнал до смърт докато се е придвижвал пеша към Турция, за да се присъедини към семейството си в Дания.
Филмът е посветен на стотиците хиляди мюсюлмани-рохинги, преследвани и принудени да бягат от Мианмар и да търсят подслон в съседен Бангладеш, често губейки живота си по мигрантските пътеки. Това е историята на три жени, успели да се спасят.