МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА ЧЕРВЕНОКРЪСТКИТЕ И ЗДРАВНИ ФИЛМИ

АКАДЕМИЯ 2024

20 - 23 юни 2024

РАДИО ВАРНА
Ре-БОНКЪРС

ЛЕКТОРИ В ДИСКУСИОННИЯ ФОРУМ НА АКАДЕМИЯ 2024
Д-р Даниела Овчарова, лекар, психиатър, психотерапевт

Д-р Даниела Овчарова работи като консултант в клиниката на д-р Емилова от 2003 година и Медицински център „Надежда” в град Варна. Завършва медицина във Варна през 1995 година. Специализира психиатрия. Получава уменията си като психотерапевт в супервизии с терaпевти от Швейцария и Норвегия, семинари по когнитивна психотерапия, психодинамична психотерапия, brave therapy. Сертифициран хомеопат е. Работила е в електронни и печатни медии, била е продуцент на здравно радиопредаване. Има издадени разкази в сборници за малък разказ. Участвала е в три колективни изложби по живопис.

Д-р Татяна Буруджиева, политик, философ

Доцент д-р Татяна Иванова Буруджиева-Ваниотис е български политик, народен представител в 42-рото Народно събрание. Буруджиева е доцент по политически и доктор на философските науки. Преподава политология в няколко български университета, сред които Софийски и Нов български университет. Завършва Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и специализира политически комуникации и политически мениджмънт във Франция и Белгия.

Енчо Господинов, журналист

Енчо Господинов е един от знаковите български журналисти, с успешна кариера и като хуманитарен дипломат. Прави многобройни репортажи от „горещи точки” по света, още докато работи в най-четения вестник в България преди 1989 г. - седмичника на СБЖ „Поглед”. От 1989-та е в Международнaта федерация на Червения кръст и Червения полумесец с централа в Женева. Участвал е в много нейни мисии при конфликти и бедствия. Бил е неин вицепрезидент и представител в ООН. Завършва кариерата си като специален съветник на еврокомисаря Кристалина Георгиева.

Д-р Цветеслава Гълъбова, нац. експерт по психиатрия

Д-р Цветеслава Гълъбова завършва Медицинския университет в София през 1992 г., УНСС през 2006 г. и СУ. От 1994 г. работи в Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", от 11 години е неин директор. От декември 2014 г. е национален експерт по психиатрия на Българския лекарски съюз. Д-р Гълъбова е член на Медицинския съвет за борба с коронавируса.

Владислав Николов, общественик

Владислав Николов е създател на най-голямата благотворителна кампания "Аз вярвам и помагам". От 2015 година той и доброволците на „Аз вярвам и помагам“ успяват да мотивират варненци да събират капачки, за да може със събраните средства да бъде поръчана първата специализирана, модерно оборудвана неонатална линейка, която вече оказва помощ на малчугани от цяла Североизточна България, първият мобилен пункт за кръводаряване в страната, както и над 22 броя дарени високо качествени медицински апаратури и оборудвания.

Проф. Михаил Неделчев, литературен историк, културолог

Български учен, литературен историк и теоретик, литературен критик, културолог, есеист и публицист, об­щест­веник и политик. Завършва славянска фило­логия и фило­софия в Софийския универ­си­тет. Основните интереси на Неделчев са в областта на българската лите­ра­турна история, текстологията, литературния, политическия и кул­тур­ния персо­на­ли­зъм, геопоетиката и актуалния литературен живот. Автор е на книги с монографични литературо­вед­ски и литературно-исторически изследвания, студии, статии, очерци. Председател е на Сдружението на български писатели (от 2000 г.). Член е на Съюза на българските журналисти и на Съюза на преводачите в България.

Проф. д-р Иво Христов, социолог

Проф. Иво Христове роден в Киев. Завършва средно об­ра­зование в 31 СОУ, София. Магистър по право и доктор по социология на правото на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с дисер­тация на тема „Прав­на регулация и модерност – социо­ло­гическо изследване на два типологични случая: Западна Европа и България“ (2003). Доцент в катедра „Приложна и институционална социология“ във философско-историческия факултет на Плов­див­ския университет „Паисий Хилендарски“ (2009), професор от 2016 година. Преподава „Социо­ло­гия на правото“, „Теория на модер­низациите“, „Истори­ческа социо­логия на модерните инсти­ту­ции“ в Плов­див­ския уни­вер­ситет „Паисий Хилен­дарски“ и в Софий­ския университет „Св. Климент Охридски“.
Специализирал е в Международния институт по право във Вашингтон, САЩ (2000); Мос­ков­ската школа за политически изследвания – Съвет на Европа: Москва–Стокхолм-Страсбург (2002); Университет „Карло Бо“ в Урбино, Италия (2005); Нойвалдег институт във Виена (2007); Амери­кански институт за проучвания в Турция – Истанбул (2010); Център „Фернан Бродел“ – Университет на щата Ню Йорк, Бингхамтън, САЩ (2012); Институт по история на европейското право „Макс Планк“ във Франкфурт на Майн (2010 – 2012) и др. Бил е гост–професор в Самарския федерален университет - Факултет по со­цио­логия (2016-2017) с лекционни курсове по социо­логия на геополитиката и историческа социо­логия на модерността.
Автор е на четири монографии и множество статии.

д-р Невена Добрева, културолог, общественик

Доктор по Приложно културознание и магистър по Медийна култура. Експерт в областта на изкуството, културата и образованието. Основава "Фондация за предприемачество, култура и образование". Съв­мест­но с над 60 организации от Европа, Африка и Близкия изток разработва културно-образователни програми за младежта. Автор и координатор на проектите: "Make Your Vote!","Citizen Journalism Academy for Youth", "Young Entrepreneurs in Time of Crisis", "The Price of Freedom and Democracy", "Youth Action for Europe", "Don’t Fear to Differ!", "EntreCULCHAship:", "Active Living: Sports as Everyday Comforts", "Малки забавни създания" и много други.

Диана Настева, обучител, ментор, социален предприемач

Тя е креативна, дейна и обича хората. Има голям опит в рекламния бизнес, който е надградила с нови умения и опит в неформалното обра­зо­вание за младежи и социалнато работа. Който я познава знае, че тя от­дав­на помага на младежи с увреждания в създадената от нея орга­ни­за­ция – Сдружение „Няма невъзможни неща” – обучават се на прак­ти­чес­ки умения и работят в социалното предприятие на сдружението. Диана Настева е съосновател на Младежко пространство ХамелеON - място за позитивни срещи, забавления и личностно развитие. Като обучител и ментор тя помага на младите хора на Варна да развиват своите умения и потенциал, да са по-щастливи и уверени, да се забавляват без екрани, да си поставят цели и да ги постигат.

Петър Вълчев, режисьор, фотограф

Завършва НАТФИЗ с две специалности: кино и фотография.
2012 г. - дебютен филм, като режисьор „Шшшт... Попей ми!“
2018 г. - фото-изложба “Семейна гравитация” в Южна Корея.
2018 г. излиза документалният му филм “Монолог в антракта”.
6 награди за най-добър документален филм и 2 за монтаж.
През 2021 г. излиза филма му "Лека нощ, Лили".

BACK TO TOP