XX
МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ
НА ЧЕРВЕНОКРЪСТКИТЕ И ЗДРАВНИ ФИЛМИ
14 - 18 юни 2023
Стефан Командарев е сред най-утвърдените имена в съвременното българско кино. Филмът му „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ (2008) e първият български игрален филм, попаднал в кратката селекция за Оскар. Роден е в София, завършва Медицинската академия през 1993 г., а през 1999 г. – кинорежисура в Нов български университет. Член е на Българска асоциация на кинорежисьорите, Съюза на българските филмови дейци, хоноруван преподавател в НБУ – режисура на игрален филм, член на Европейската филмова академия. В неговата филмография са: документалните филми „Пътят на хармонията“ (2001), „Хляб над оградата“ (2002), „Азбука на надеждата“ (2003), „Градът на жените баданте“ (2009), „Русенската кървава сватба“ (2009) и пълнометражните „Пансион за кучета“ (2000), „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ (2008), „Съдилището“ (2014), „Посоки“ (2017) и „В кръг“ (2019).
Документалният филм "Живот от живота" на режисьора Стефан Командарев спечели голямата награда на 19-то издание на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми през 2021 година.
Йоана Буковска – Давидова е родена в Габрово. Завършва 9-та френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“ в София. През 2000 година завършва НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ в класа на проф. Снежина Танковска и доц. Андрей Баташов.
В своята кариера Буковска участва в десетки театрални постановки, играни на сцената на Театър „Българска армия“, Театър 199 „Валентин Стойчев“, Театър „София“ и други.
На малкия екран добива изключителна популярност с участието си в българския сериал „Дунав мост“.
Йоана Буковска – Давидова участва в много филми и сериали, сред които:
„Приятелите на Емилия“ (1996),
„Пансион за кучета“ (2000),
„Отвъд чертата“ (2003),
„Моето мъничко нещо“ (2007),
„Шивачки“ (2007),
„Naive“ (2008),
„Фокусници“ (2009),
„Под прикритие“ (2011 – 2016),
„Victor Young Perez“ (2013),
„Откраднат живот“ (2016 – 2017) и други.
Носител на международни и национални театрални и филмови награди.
Виктор Божинов завършва специалност „Филмова и ТВ режисура“ в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ с худ. ръководител проф. Хр. Христов. Докато следва, негови курсови работи са участвали в селекциите на някои от най-престижните международни фестивали за късометражни филми (Мюнхен, Оберхаузен, Тампере, Клермон Феран, Драма).
Работил е със световни имена в киното като Режис Варние, Фолкер Шльондорф, братя Тавиани, Тимур Бекмамбетов, Ули Едели Майкъл Аптед.
След 2009 г. активно участва в създаването на новата вълна от успешни български телевизионни сериали. Режисирал и консултирал производството на голяма част от епизодите на „Стъклен дом“, „Столичани в повече“, „Кантора Митрани“, „Връзки“. Заедно с продуцентите Димитър Митовски и Иван Дойков участва в създаването на най-успешния български телевизионен сериал „Под прикритие“, продуциран от БНТ.
През периода 2015 – 2017 г. работи по първия си игрален пълнометражен филм „Възвишение“ по романа на Милен Русков, който се превръща в най-гледания български филм за последните 8 години.
Доц. Юрий Дачев е известен български драматург, сценарист, режисьор, критик и журналист. Роден е в Шумен. Завършва „Театрознание” във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов”. Като стипендиант на Академия „Силвио д’Амико” специализира „История на театъра и театрална критика” при проф. Чезаре Молинари в Университета във Флоренция, Италия; участва в драматургичната школа на Royal Court Theatre в Лондон; стипендиант е на KulturKontakt, Австрия; консултант е на Биеналето на драматургията в Бон. Преподавател е в катедра „Театрознание” на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, репертоарен директор и драматургичен консултант в Малък градски театър „Зад канала”.
Част от богатата творческа биография на доц. Юрий Дачев са множеството авторски драматургични текстове, получили над 60 сценични реализации, отличени с редица награди, сред които за драматургия на Съюза на артистите в България, „Чудомир” и др. Доц. Дачев е автор или съавтор на близо 15 реализирани киносценария за игрални и документални филми, много от които са отличени с престижни награди на кинофестивалите в Пловдив, Варна и Висбаден, Германия. Автор е и на повече от 2000 публикации в областта на театъра.
Беджай Брауни е режисьор, телевизионен и радио продуцент, писател, водещ и журналист, живеещ в Кипър. Тя е филантроп, хуманитарист и поддръжник на равните права; основава наградите Cyprus Hearts of Gold през 2007 г., които отличават изключителни деца и възрастни от целия остров. В момента тя е домакин на шоуто за закуска на Rock FM Cyprus. През 2008 г. Беджай се присъединява към вестник Cyprus Mail, където работи като журналист и кореспондент. Изданието е водещият всекидневник на английски език на острова. Има филмова продуцентска компания „In Focus Films“, която създава оригинално съдържание, документални филми и филми.
Нейният документален филм „Животът започва на 90“ за 95-годишния Рей Уули, ветеран от Втората световна война (който по това време беше най-старият активен водолаз в света), спечели наградата за най-добър късометражен документален филм на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми, Варна, 2019 г.
Беджай в момента работи върху редица проекти, включително нов документален филм, озаглавен “Кой съм аз”? Филмът ще изследва когнитивните, емоционални и практически ефекти от мозъчни наранявания и мозъчни състояния, последствията за оцелелите и техните семейства и приятели. Той има за цел да създаде осведоменост за проблемите около тези условия и възможност за диалог и дискусия.
Беджай казва: „За мен е чест да бъда член на журито на толкова важен фестивал, който вече е 20-то издание. Международният фестивал на червенокръстките и здравни филми, Варна е уникален и неговата цел е по-важна в днешния свят от всякога: да постигнем по-добро разбирателство и толерантност между нас, среда на взаимопомощ, уважение и доброта, да образоваме. Това е истинското значение на човечеството и проправя пътя за щастлив живот. Фестивалът е символ на всички тези неща и много повече”.
Проф. д-р Димитър Ставрев е роден в град Варна, където завършва висшето си образование по медицина през 1987 година във Висш Медицински Институт – Варна. От 1990 година в преподавател в Медицински университет „Проф. Д-р Параскев Стоянов"- Варна.
Основните научни тематики по които работи са в направления: Медицина на бедствените ситуации / Морска медицина; Методи в обучение по медицина, съвременни аспекти и електронно обучение; История на медицината; Социална медицина, организация, интегрални грижи и мястото на медицинските и социалните специалисти. Автор е на 130 пълнотекстови публикации в български и международни периодични издания и в сборници от научни прояви. Автор и съавтор е на 16 книги, 8 от които учебни пособия.
Член на Български лекарски съюз; Българско Анатомическо Дружество; Съюз на Учените в България - клон Варна; Дружество на специалистите по водно спасяване; Българското сдружение по авиационна, морска и космическа медицина; Варненско дружество по история на медицината; Българска асоциация по хипербарна оксигенация.
Людмил Станев е български писател, публицист, сценарист, медик по образование, роден в град Варна. Завършва медицина през 1985 г., работи като лекар.
Автор на книгите:
„Няма такава книга“,
„Неприятният татарин“,
„Ненакърнимо“,
„Малка нощна приказка“,
„По-малко“,
„Приятели мои“,
„Няма такава книга и други разкази“,
„Рязко“, както и на драматургични текстове.
Людмил Станев е съсценарист с Тодор Колев на поредицата
„Как ще ги стигнем американците“,
съсценарист с Теди Москов на представлението „Мармалад“ и ТВ поредицата „Улицата“,
сценарист на „Измислици-премислици“ и др.
От 13 години води авторско предаване за литература в Радио Варна – „Морска гара“, има публикувани над 500 текста в периодичния печат.
Носител на Награда „Варна“, Наградата на Съюза на лекарите писатели съвместно с Валери Петров, Националната литературна награда „Чудомир“, Националната литературна награда „Христо Г. Данов“.Участва във филма „Концерт за кларинет и оркестър“, отличен със Специалната награда на кмета на Община Варна на 18-тия Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми.