XVIII
МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ
НА ЧЕРВЕНОКРЪСТКИТЕ И ЗДРАВНИ ФИЛМИ
13 - 21 юни 2019
Уважаеми организатори,
Скъпи участници и гости,
Международният фестивал на червенокръстките и здравни филми има важна мисия в днешния тревожен свят – да ни покаже, че добродетели като милосърдие, солидарност, великодушие не са на изчезване. Културни инициативи като тази, с такъв глобален и хуманитарен заряд, са светлината, която мига ускорено, за да ни напомня да не забравяме човешкото в себе си. Имаме нужда от тази светлина днес, когато се задъхваме под тегобата на куп проблеми и отчуждението се настанява трайно в човешките взаимоотношения.
За мен е голяма чест и привилегия да бъда отново патрон на фестивал с дълголетна традиция, който за осемнайсети път ще събере изтъкнати участници от България и цял свят, ще привлече интереса и вниманието на многобройна аудитория към редица съвременни предизвикателства.
Много кризи мъчат днес света, но най-страшна е кризата в регреса на човешките ценности. Повече от всякога се нуждаем от добрия пример, който да ни върне вярата в човеколюбието. То не познава граници, отваря и най-здраво залостените врати, решава и най-тежките проблеми. Най-важното – сближава хората. Това прави и Международният фестивал на червенокръстките и здравни филми.
Чрез магията на изкуството ще имаме възможността да съпреживеем пъстра палитра от емоции, да се сблъскаме с трудностите пред всички, посветили се на човешкото спасение и добруване, направили своя избор – да забравят себе си в грижата за другия.
На добър час на XVIII Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми!
Илияна Йотова
Вицепрезидент на Република България
До организаторите и участниците в XVIII Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми
Уважаеми дами и господа,
По повод XVIII Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми приемете моите най-искрени поздравления и пожелания за здраве и творческо вдъхновение!
Утвърден като интересно събитие в културния афиш на Варна, фестивалът всяка година привлича все повече участници от цял свят, като провокира интереса на младите хора към доброволчеството и добротворчеството като начин на живот!
Сигурен съм, че темата на поредното издание - „Агресия, хуманност, кино“, ще привлече отново много почитатели на филмите, участващи в конкурсната програма.
Приветствам усилията и ентусиазма на организаторите, благодарение на които Международният фестивал на червенокръстките и здравни филми придава нов нюанс на обществено-културния живот в морската столица на България!
Иван Портних
Кмет на Община Варна
Международният фестивал на червенокръстки и здравни филми, възстановен преди 5 години благодарение на съвместните усилия на Българския Червен кръст и на Медицинския университет - Варна, се превръща във все по-авторитетно културно събитие със световен престиж.
Изказвам признателност към вицепрезидента на Република България Илияна Йотова за поемането на патронажа и на 18-ото издание на Фестивала, което приемаме като висока оценка на усилията ни да помогнем чрез хуманизма и изкуството за решаване на актуални проблеми на обществото в социалната и здравната сфера.
Съществен принос за досегашната успешна организация и реализация на инициативата имат директорът на Фестивала Илко Раев и ръководеният от него екип, на които поднасям дълбока благодарност. Със своя висок авторитет и световно признат професионализъм уважаваният кинокритик и историк проф. Божидар Манов, художествен директор на Фестивала, привлича за участие в програмата едни от най-стойностните продукции и творци в света на филмовото изкуство.
Вярвам, че 18-ият Международен фестивал на червенокръстки и здравни филми – Варна, 2019, със своите повече от 35 чуждестранни участници, ще продължи традицията и успешно ще надгради постигнатото в утвърждаването на високохуманните каузи на Червения кръст.
Акад. ХРИСТО ГРИГОРОВ, д-р х. к.
Председател на Българския Червен Кръст
През далечната 1965 година за първи път в морската ни столица се реализира идеята за Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми – един фестивал, насочен към световните и вечни ценности, които остават непреходни във времето.
Днес, 54 години по-късно, страниците на историята се множат, а ние от Медицински университет – Варна, заедно с Българския Червен кръст продължаваме към една обща цел – да покажем най-добрите филми, интерпретиращи актуални здравни и хуманни теми, плод на дейността на медицинските и червенокръстки организации. Съвместно успяхме да върнем интереса не само към изкуството, но и към неговата безспорна роля и принос за възпитанието на хората в дух на хуманност, солидарност и взаимопомощ.
През тези години фестивалът се превърна в неделима част от културния афиш на България и Европа. Чрез средствата на културата той повиши интереса на младите хора към основните хуманни ценности, част от съвременния начин на живот. С тазгодишното 18-о издание ние ще следваме основната си цел, а именно – да разчупим ежедневното мислене, да използваме силата на филмовото изкуство, за да покажем, че пътят към мирния свят води началото си от хуманизма.
Повече от всякога нарастването на природните и социални катаклизми поставя хуманитарната дейност на Медицински университет – Варна и Българския Червен кръст на една изключително важна позиция с глобално значение. Филмите на тази тематика, излъчвани и дискутирани на фестивала, алармират обществото и го ангажират със съвременните проблеми.
Като образователна и научна институция, Медицински университет – Варна има ангажимент към цялото общество. Нашата амбиция е да покажем най-добрите филми, интерпретиращи актуални здравни и хуманни теми, плод на дейността на медицинските и червенокръстки организации. Уверен съм, че и тази година събитието ще бъде посрещнато със сериозен интерес от публиката и залите ще бъдат пълни, защото хората все повече осъзнават, че трябва да ценим непреходните човешки ценности – доброта, милосърдие, човеколюбие, и да полагаме усилия за тяхното утвърждаване. Само по този начин проблемите на съвременния свят могат да бъдат решени чрез образование, наука и култура.
Проф. д-р Красимир Иванов, д.м.н
Ректор на МУ-Варна
Скъпи приятели на Фестивала!
Международният фестивал на червенокръстките и здравни филми стана на 55 години!
Фестивалът преживя и славни, и трудни години.
Основан през 1964 г. като преглед на червенокръстките и здравни филми, Фестивалът се превърна в единствения по това време международен кинофестивал в България с категория “А”. По екраните му преминаваха най-престижните произведения на киноизкуството, гостуваха значими международни и местни имена на червенокръсткото движение, на киното и на медицината; той се превърна във форум, където се обсъждаха актуални теми на съвремието.
С тази амбиция възстановихме Фестивала след почти четвъртвековното му забвение. На фона на вече многобройните кинопрояви в България, запазихме характерния дух на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми като форум на хуманността, през тази година привлякохме интереса за участие на над 3 200 филма от над 120 страни; на експерти в областта на хуманността, киното, медицината, които ще дискутират по най-наболелите теми на настоящето.
Илко Раев
Директор на Международен фестивал на червенокъстките и здравни филми
Драги зрители,
Уважаеми участници и гости на 18-ия Международен фестивал на червенокръстки и здравни филми,
Неслучайно се обръщам на първо място към зрителите, защото тъкмо те са най-важния елемент в съществуването и редовното провеждане на всеки филмов фестивал. Зрителите, техните интереси и очаквания са водещия мотив за сложната организация на подобно културно събитие и пак те са най-верния оценител за неговата стойност като филмова програма, съпътстващи прояви и паралелни събития. А варненската публика е особено подготвена и компетентна, тъй като в града от дълги години се провеждат редица подобни филмови празници.
Ние винаги сме знаели тези обстоятелства и затова при наложилото се преместване на фестивалния терен от СОК „Камчия“ във Варна се постарахме да отчетем и тази промяна. От друга страна календарното прехвърляне от месец септември в месец юни съкрати времето за подготовка и напрегна допълнително организацията на 18-то фестивално издание.
Но въпреки тези обективни трудности и обичайните финансови ограничения, се постарахме програмата да предложи на взискателната варненска публика и на гостите в града пълноценни дни и часове в прожекционните зали, както и на лекциите и обсъжданията в рамките на дискусионния панел. Някои от най-компетентните български анализатори и задълбочени коментатори ще изложат своите възгледи по универсалната и винаги актуална тема „Агресия, хуманност, медии“. Игралните и документални филми от конкурсната селекция ще предложат на зрителите разнообразни теми и завладяващи сюжети, осъществени с респектиращо художествено майсторство. Подборката от червенокръстки и здравни филми също ще оживи на екрана интересни научни аспекти от областта на медицината и актуални социални проблеми, с различни географски адреси на авторите им и на страните – участнички.
Не по-малко важни са и неформалните контакти във всекидневното общуване на филмовите автори – участници в програмата със зрителите, с техните колеги - кинематографисти, с акредитираните журналисти и всички гости. Защото истинският смисъл на всеки подобен фестивал е именно творческата атмосфера на полезен работен празник! Надяваме се да го осъществим заедно през петте фестивални на юни 2019 година.
На добър час!
Проф. д.н. Божидар Манов
Художествен директор